Respuesta :
[tex]\bf \begin{array}{lccclll}
&\stackrel{lbs}{amount}&\stackrel{per~lb}{price}&\stackrel{amount}{price}\\
&------&------&------\\
\textit{\$4/lb coffee}&x&4&4x\\
\textit{\$7/lb coffee}&20&7&140\\
------&------&------&------\\
mixture&y&5&5y
\end{array}[/tex]
so, we know the mixture is the sum of both types of coffee, thus x + 20 = y, and 4x + 140 = 5y.
[tex]\bf \begin{cases} x+20=\boxed{y}\\ 4x+140=5y\\ ----------\\ 4x+140=5\left( \boxed{x+20} \right) \end{cases} \\\\\\ 4x+140=5x+100\implies 140-100=5x-4x\implies 40=x[/tex]
so, we know the mixture is the sum of both types of coffee, thus x + 20 = y, and 4x + 140 = 5y.
[tex]\bf \begin{cases} x+20=\boxed{y}\\ 4x+140=5y\\ ----------\\ 4x+140=5\left( \boxed{x+20} \right) \end{cases} \\\\\\ 4x+140=5x+100\implies 140-100=5x-4x\implies 40=x[/tex]
By solving a linear equation, we will see that Mike must use 40 pounds of the cheaper coffee.
How many pounds of the cheaper coffee should he use?
First, let's define the variable
- x = pounds of the $4 coffee used.
We know that we will use 20 pounds of the $7 coffee, then the total mass of the mix will be (20 + x) pounds, and the price of this mix must be $5.
Now, the costs must be the same in both sides of the equation, so we can write:
x*$4 + 20*$7 = (20 + x)*$5
Now we can solve this linear equation for x:
x*$4 + $140 = $100 + x*$5
$140 - $100 = x*$5 - x*$4
$40 = $1*x
$40/$1 = 40 = x
So he should use 40 pounds of the cheaper coffee.
If you want to learn more about linear equations, you can read:
https://brainly.com/question/1884491